Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Allmän kurs

Ansökningsperioden för att starta våren 2022 öppnar måndag kl 09.00 25 oktober.

Vem kan söka till allmän kurs på folkhögskola?

 

Vilka kurser finns att söka

 

Ansökan

 

 

 

Simon Andersson
Lärare
070 - 020 79 55, simon.andersson@vgregion.se

Fredrik Ekman
Lärare
070 - 082 58 21, fredrik.ekman@vgregion.se

Diana Andersson Biro
Lärare
072 - 204 99 05, diana.andersson.biro@vgregion.se

Till kurssidan

 

Muriel Julien Smedberg
Specialpedagog
0700-825143, muriel.julien.smedberg@vgregion.se 

Till kurssidan

Ansökan för nya sökande

Ansök till Allmän kurs gymnasienivå Fjärr start höstterminen 2021 - sen ansökan

Det är fortfarande möjligt att hoppa på kursen trots att terminen började för några veckor sedan. Däremot hinner du som startar några veckor efter kursstarten 6 september inte få ihop kravet på minst 35 veckors heltidsstudier förrän i december 2022. Minst 35 veckors heltidssudier behövs för att skolan ska kunna ge ett studieomdöme. Så du som börjar sent under höstterminen bör räkna med att få ditt första studieomdöme tidigast i december 2022.

 

Inka Horstmann
Rektor
0700-82 48 67, inka.horstmann@vgregion.se 

Ann-Sofie Georgsson
Lärare
0700-20 67 50, ann-sofie.georgsson@vgregion.se 

Till kurssidan

 

Läs mer: Vanliga frågor

 

 

Senast uppdaterad: 2021-09-16 11:13